Strona główna » BLOG » Choroba E-coli (Kolibakterioza) u gołębi. Przyczyny i profilaktyka.

Choroba E-coli (Kolibakterioza) u gołębi. Przyczyny i profilaktyka.

Data dodania: 03-04-2023 Wyświetleń: 237


E-coli (Kolibakterioza) u gołębi

Kolibakterioza (E-coli) to zaraźliwa i bardzo groźna dla gołębi choroba pochodzenia bakteryjnego. Występuje wśród ptaków bardzo często, dlatego też bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki zmniejszające ryzyko zachorowania.

E-coli (Kolibakterioza) u gołębi - co warto wiedzieć tej o chorobie?

E-coli to zaraźliwa i  niebezpieczna choroba bakteryjna, która może wywołać epidemię w całym stadzie. Stąd też tak ważna jest profilaktyka, aby hodowcy wskutek działania Kolibakteriozy nie stracili całego stada. Bakteria poza tym, że może zabijać ptaki, negatywnie oddziałuje na ich stan fizyczny oraz możliwości lotowe.
Wielu hodowców jest przekonanych o tym, że E-coli atakuje wyłącznie jelita. Problem z bakterią jest jednak bardziej złożony, ponieważ jeżeli bakteria znajdzie przyjazne dla siebie warunki może dojść do jej znacznego rozprzestrzenienia się choroby po organizmie, czego efektem jest infekcja górnych dróg oddechowych, problemy z workami powietrznymi oraz dysfunkcje stawów ruchowych nóg i skrzydeł.

Co zwiększa ryzyko zakażenia bakterią? To przede wszystkim;
•           osłabienie gołębia po chorobie,
•           przeciążenie organizmu w sezonie lotowym,
•           zaburzenie równowagi flory jelitowej,
•           przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego,
•           brak właściwych warunków higieny w hodowli.

Ze względu na to, że bakteria E-coli łatwo się przenosi między ptakami, każdy hodowca, chcąc chronić swoją hodowlę, powinien wdrożyć właściwą profilaktykę przeciwko tej bakterii.

Czy można zapobiec zakażeniu gołębi bakterią E-coli?

E-coli u gołębi jest zaraźliwą chorobą pochodzenia bakteryjnego, ciężką w leczeniu. Dlatego też należy podejmować wszelkie możliwe środki profilaktyczne, które zmniejszą ryzyko zachorowania ptaków.

Najskuteczniejsza profilaktyka E-coli opiera się na zastosowaniu preparatu Centrum Zdrowia Gołębi Col - Vet. Produkt zawiera biologiczne nukleoproteiny, wspierające odporność i zmniejszające ryzyko zachorowania ptaków.
Produkt przeznaczony jest do stosowania wraz z wodą pitną. Przeprowadzając pełną kurację należy podawać 3 ml Centrum Zdrowia Gołębi COL-VET 250ml na 20 ptaków dziennie kontynuując przez 15 dni (standardowo mieszać 3 ml w 1 litrze wody dla 20 ptaków, przy założeniu, że waga 1 ptaka to około 350-450g). Nie należy go łączyć w tym samym poidle z produktami zawierającymi kwasy organiczne (zakwaszacze), które obniżają PH.

Centrum Zdrowia Gołębi COL-VET 250ml można stosować w okresie pierzenia; w okresie łączenia w pary i w lęgach; podczas treningów, lotów, wystaw.

alt


Inne preparaty do profilaktyki E-coli znajdziesz TUTAJ

SKLEP DLA GOŁĘBI Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu