Strona główna » BLOG » Hodowca radzi: Zakwaszacz kontra kwas jabłkowy

Hodowca radzi: Zakwaszacz kontra kwas jabłkowy

Data dodania: 22-06-2018 Wyświetleń: 2729

Większość wody zawiera wysoki poziom pH, często wysoki poziom minerałów, a rurociągi zawierają duże złogi nagromadzonych przez lata osadów wapnia. Zakwaszanie wody okazało się pomagać w poprawieniu jakości tej wody, tym samym poprawieniu stanu zdrowa, zmniejszeniu wzrostu bakterii i czynników chorobotwórczych.

 

Znaczna ilość hodowców zakwasza wodę octem jabłkowym zakupionym w sklepie lub wyprodukowanym samodzielnie. Może to niestety przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, zamiast pomóc, może ptakom po prostu zaszkodzić.

Kiedy stosować w hodowli ocet jabłkowy?


Zakwaszona octem jabłkowym woda pitna obok bardzo wielu zalet ma jednakże pewien dość istotny mankament, a mianowicie reaguje z wapniem i innymi, niezwykle potrzebnymi ptakom minerałami. Dlatego zakwaszania wody octem jabłkowym nie należy stosować nieprzerwanie przez cały rok hodowlany, ale ograniczyć je lub zrezygnować z niego całkowicie w tych okresach, w których zapotrzebowanie na wapno i inne minerały jest u ptaków zwiększone jak np. w czasie składania jaj, wychowu piskląt, ich wzrostu po wyfruwie z gniazd, a także okresie bardzo intensywnej wymiany piór.

 

Najbardziej niebezpieczne jest podawanie zakwaszonej octem jabłkowym wody samiczkom składającym jaja, bo poprzez reakcję kwasu z wapniem narastające w organizmie samiczki jajko może zostać pozbawione skorupki, co z kolei zakończy się bardzo groźnym zaparciem jajka w kanałach rodnych ptaszka. Dotyczy to oczywiście także okresu polęgowego wystudzania samiczek; często zdarza się bowiem, że znoszą one jeszcze jakiś czas pojedyncze jajka, co w przypadku podawania zakwaszonej octem jabłkowym wody znowu mogłoby prowadzić do zaparć. Również pisklęta i młode ptaki w czasie intensywnego wzrostu i rozwoju kośćca powinny pić czystą wodę bez octowego dodatku.
 

Ocet jabłkowy wykonany samemu może się nie udać, posiadać różnego rodzaju zanieczyszczenia, a już na pewno trudno będzie określić jego stężenie, które jest bardzo ważne przy ustalaniu właściwych proporcji kwasu w stosunku do wody.
 

Zakwaszanie wody octem jabłkowym zakupionym w sklepie nie może być zbyt mocne, gdyż może stać się przyczyną rozstroju przewodu pokarmowego, wystąpienia ostrych biegunek lub nawet poważnego zatrucia organizmu ptaka. Poza tym zbyt mocno zakwaszoną octem jabłkowym wodę ptaki piją niechętnie, co również nie jest właściwe, zwłaszcza gdy nie mogą one uzupełnić zapotrzebowania na płyny w inny sposób.

 

Co zamiast octu jabłkowego?
 

Nieprzerwanie przez cały rok można stosować zakwaszacz ACIDIFER 1l marki Profeed Taube, który zawiera w swoim składzie zestaw najważniejszych kwasów: propionowy, mrówkowy, mlekowy oraz cytrynowy; i nie zawiera octu jabłkowego. Gwarantuje właściwą kwasowość przewodu pokarmowego. Preparat pozwala na regularną ochronę przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych: Salmonella, Enterococcus sp., E. coli. Zaleca się regularne dodawanie produktu ACIDIFER 1l do wody pitnej. (5 ml/1 litr wody)

alt
Cena produktu: 22 zł/ 1l
Wydajność: 200 litrów wody
Link do produktu: https://mojgolab.pl/profeed-taube-acidifer-1l-doskonaly-zakwaszacz-p-533.html


 


SKLEP DLA GOŁĘBI Wróć do kategorii BLOG