Informacje 661 80 80 85 PON - PT: 10:00-16:00
WYSZUKIWARKA PRODUKTÓW
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » PROFILAKTYKA 2 » TRICHOMONADOZA (ŻÓŁTY GUZEK), KOKCYDIOZA, HEKSAMITOZA, E-COLI, SALMONELLA, ADENO

TRICHOMONADOZA (ŻÓŁTY GUZEK), KOKCYDIOZA, HEKSAMITOZA, E-COLI, SALMONELLA, ADENO

Profilaktyka przeciwko kokocydiozie, trichomonadozie i heksamitozie jest niezwykle istotna- nawet jeżeli gołębie nie wykazują żadnych objawów choroby, ważne są regularne badania i dbałość o higienę.
 

Posiadanie gołębnika to nie tylko hobby. To zaangażowanie, ciężka praca i opieka, która wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bez względu na cel hodowli - czy są to ptaki trenowane do zawodów, czy gatunki biorące udział w wystawach, najważniejsze jest zadbanie o ich zdrowie i dobrą kondycję. Każdy gołębiarz powinien stale współpracować z lekarzem weterynarii i posiadać apteczkę bogatą w preparaty, które powstrzymują rozwój najczęściej występujących chorób. W naszej ofercie posiadamy szeroką gamę preparatów, które stosowane są w profilaktyce i leczeniu gołębi. Niepokojące objawy, takie jak apatia, brak apetytu, chudnięcie czy biegunki, powinny zaalarmować każdego hodowcę. W zdecydowanej większości zagrożone są młode ptaki, które zostają zarażone wirusami i bakteriami od dorosłych osobników. W naszej ofercie znalazły się elektrolity, probiotyki, suplementy oraz leki na najpopularniejsze i najgroźniejsze choroby, znane każdemu z grona osób zajmujących się hodowlą ptaków. Profilaktyka i częste badania są niezbędne do utrzymania zdrowej hodowli. W zależności od rodzaju choroby i sposobu jej leczenia, wyróżnia się wiele preparatów, które pozwolą na ochronę zarówno młodych, jak i dorosłych osobników przed chorobami.
 

Rodzaje chorób występujących u gołębi

 

Szeroko rozpowszechniona choroba wywoływana przez wiciowca Trichomonas gallinae- trichomonadoza jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla młodych osobników. U dorosłych rzadko widać objawy, mimo iż nawet 80% może być nosicielami tego pasożyta. Profilaktyka przeciwko rzęsistkowi jest konieczna, ponieważ powoduje bardzo duże straty wśród młodych ptaków. Kolejną chorobą jest kokocydioza, która również należy do bardzo często spotykanych chorób pasożytniczych. Wywoływana jest przez pierwotniaki z gatunku Eimeria. Uszkadza ona nabłonek jelita, co jest częstym powodem zakażenia dodatkowymi chorobami. Xexamita columbae to pierwotniak pasożytniczy który wywołuję heksamitozę, czyli chorobę, która jest przenoszona na młode gołębie przez starsze osobniki, zainfekowane bezobjawowo. Śmiertelność ptaków zainfekowanych tym pasożytem sięga nawet 15%.

 

Innym rodzajem chorób są bakteryjne, które należy leczyć innymi środkami i u których również najbardziej narażone są młode osobniki. Wiele z nich jest znana każdemu, kto zajmuje się hodowlą, jednak często ich objawy są mylone z innymi chorobami i leczenie przebiega nieprawidłowo.
 

Choroba Anedo

 

Anedo to choroba wywoływana przez cirkowirusy, która blokuje układ odpornościowy. Wraz z połączeniem z innymi bakteriami, takimi jak e-coli lub salmonelloza, może być bardzo niebezpieczna i potrafi zdziesiątkować całą hodowlę. Bakterie E-coli wywołują jedną z najczęstszych chorób, która ma znaczący wpływ na formę lotową ptaków. Jej ostry przebieg może być śmiertelny, a przewlekłe stany chorobowe powodują zmiany w narządach wewnętrznych i osłabiają witalność gołębi. Salmonelloza to kolejna choroba bakteryjna która jest bardzo niebezpieczna i śmiertelna u młodych osobników. Przebieg u dorosłych jest powolny i długotrwały. Występują 4 odmiany tej choroby, każda z nich ma inne skutki. W okresie wiosennym i jesiennym hodowca powinien wykonać profilaktyczne badania i razem z lekarzem weterynarii wdrożyć ewentualne leczenie.

 

Każdy hodowca powinien być odpowiednio przygotowany na leczenie i zapobieganie najczęściej występującym chorobom.