Strona główna » BLOG » Choroby pasożytnicze gołębi - rozpoznanie, leczenie i zapobieganie.

Choroby pasożytnicze gołębi - rozpoznanie, leczenie i zapobieganie.

Data dodania: 28-05-2023 Wyświetleń: 312


Choroby pasożytnicze gołębi - rozpoznanie, leczenie i zapobieganie.



Każdy hodowca gołębi dąży do zachowania doskonałego zdrowia oraz nienagannej kondycji swojego ptactwa. Tymczasem w gołębniku mogą pojawiać się choroby pasożytnicze, które niezwykle negatywnie wpływają na cały organizm zwierząt. W niniejszym artykule poznamy rodzaje chorób pasożytniczych, ich objawy, jak również ich skuteczne leczenie.

Jaki wpływ mają choroby pasożytnicze na organizm gołębia?

Pasożytnicze choroby gołębi znacznie wpływają na pogorszenie odporności, co prowadzi do większej podatności na wiele infekcji bakteryjnych czy wirusowych.
Po pierwsze: choroby pasożytnicze niejako "objadają" cały ptasi organizm z wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.
Po drugie: prowadzą do uszkodzenia ścian jelit, czyniąc je tzw. furtką do wtargnięcia bakterii, jak również licznych stanów zapalnych.
Po trzecie: wydaliny i wydzieliny chorób pasożytniczych wykazują toksyczny wpływ na cały organizm gołębia.

Diagnoza chorób pasożytniczych

Aby rozpoznać pasożytnicze choroby, wykonywane jest badanie kału metodą flotacji (próbę kału wykonuje się wraz z przesyconym roztworem cukru bądź soli).

Choroby pasożytnicze i ich objawy


Pierwsze objawy chorób pasożytniczych u gołębi łatwo pominąć. Nie są tak jednoznaczne i charakterystyczne jak w przebiegu infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

  • osłabienie ogólnej kondycji
  • apatia
  • niewielki wzrost spożycia wody
Wraz z rozwojem zainfekowania pojawia się rozrzedzenie kału, brak apetytu, gorsza jakość upierzenia bądź niezadawalające wyniki lotowe.

Rodzaje chorób pasożytniczych gołębi

Wyróżnić można kilka najbardziej popularnych rodzajów chorób pasożytniczych. Do tego grona zalicza się kapilarioza oraz askarioza.

Kapilarioza

Choroba wywołana przez włosowate nicienie z rodziny Capillaria, których długość to kilka-kilkanaście milimetrów. Inwazyjne jaja znajdują się najczęściej w wodzie, karmie czy zakażonej dżdżownicy, które dostają się do organizmu gołębia przez jedzenie czy picie. Zarażenie może wynikać także z obcowania z inny ptactwem domowym czy dzikim. Nicienie bytują przede wszystkim w jelicie cienkim gołębia, wywołując stan zapalny oraz zgrubienie ich ścian. Na poczatku mozemy obserwować biegunkę okresową, a następnie stałą z domieszką krwi. U młodych gołębi choroba prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju.

Askarioza

Askarioza jest chorobą wywoływaną przez glisty Ascaridia columbae o długości 2-6 cm. To pasożyty szczególnie niebezpieczne dla młodych osobników, a do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Niedokrwistość, biegunka oraz brak apetytu, który prowadzi do skrajnego wychudzenia, to główne objawy.

Skuteczne metody walki z chorobami pasożytniczymi gołębi

Skuteczna walka z chorobami pasożytniczymi polega nie tylko na wdrożeniu właściwie dopasowanych leków przeciwrobaczych dla zainfekowanego ptactwa, ale również na dokładnej dezynfekcji całych gołębników. Co więcej, kluczowe jest ustalenie właściwej dawki podawanego lekarstwa. Najbardziej wymierne efekty osiąga leczenie oparte na podawaniu leków do dzioba, indywidualnie dla każdego gołębia w stadzie, nawet tego, który nie jest zainfekowany. Podanie leku powinno być poprzedzone 24-godzinnym postem przed, oraz 3- godzinnym postem po, co wyeliminuje ryzyko wymiotów. Po 2 tygodniach od zakończenia leczenia zaleca się wykonanie ponownego badania kału.

Profilaktyka chorób pasożytniczych gołębi

Najważniejsza profilaktyką chorób pasożytniczych jest odpowiednia higiena gołębnika. Podstawą jest usuwanie kału i dezynfekcja.


W ofercie naszego sklepu znajdziecie skuteczne preparaty do dezynfekcji gołębników. Najpopularniejszym jest Higienizator do woliery i gołębnika marki Volantor. Dzięki zawartości ziół i olejku eukaliptusowego, nadaje orzeźwiający zapach, likwiduje patogeny i oczyszcza drogi oddechowe ptaków.

alt



Po przeprowadzonej kuracji u lekarza weterynarii zalecamy stosować profilaktykę przeciwpasożytniczą. Rewolucyjnym i efektywnym środkiem do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego gołębi hodowlanych takich jak: Capillaria, Ascaridia, kokcydia Eimeria jest Natural Dewormer marki Pigeon Vitality. W 100% zwalcza posożyty przewodu pokarmowego takich jak Capillaria, Ascaridia w ciągu 11 dni, a w ciągu 21 dni eliminuje 95% kokcydii Eimeria.



alt



 

 


SKLEP DLA GOŁĘBI Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu